Więcej o wkładzie własnym

Więcej o wkładzie własnym

Pozycja negocjacyjna konsumenta ubiegającego się o kredyt może być silniejsza lub słabsza. Ma to znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytu, a to przekłada się na wysokość finalnej spłaty zobowiązania.

Kryterium, na podstawie którego bankierzy mogą zdecydować o przyznaniu nam niższego procentu, jest wysokość wkładu własnego.To nasze własne pieniądze, które możemy wykorzystać przy inwestycji, będącej przedmiotem kredytu. Jeśli przykładowo kupujemy mieszkanie za 300 tysięcy złotych i mamy wolne środki w wysokości 100 tysięcy, od banku potrzebujemy jeszcze 200 tysięcy. Generalnie im wkład wyższy, tym niższa marża banku. Zostajemy również zwolnieni z ubezpieczenia niskiego wkładu. Oczywiście nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić.

Posunięciem ryzykownym i nie do końca racjonalnym, jest branie dodatkowej pożyczki na poczet zgromadzenia wkładu własnego. Co z tego, że obniżymy koszt obsługi kredytu, skoro i tak zostanie nam do spłaty inne zobowiązanie? Takie komplikowanie może doprowadzić do sytuacji, w której sami siebie zapędzimy w pułapkę kredytową. Tego trzeba unikać jak ognia.

Niektóre banki wręcz wymagają wkładu własnego. Jest on konieczny, jeśli dana instytucja nie udziela kredytów na 100 procent wartości nieruchomości. Wówczas brakującą różnicę należy uzupełnić swoimi pieniędzmi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *